Starsze od Piramid… Rondele sprzed 7000 lat znajdują się w Polsce.

Kręgi w zbożu dostrzeżone pod Łysomicami (woj. kujawsko-pomorskie) to kontury olbrzymich konstrukcji sprzed prawie 7 tys. lat. Chronił je system rowów. Tego typu budowle nie były do tej pory znajdowane na wschód od linii Wisły, dlatego badacze określają znalezisko mianem sensacyjnego.

Odkrycia dokonali Mateusz Sosnowski z Instytutu Archeologii UMK i Jerzy Czerniec z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN podczas analizy danych z Google Maps i Google Earth. Obaj tropią w ten sposób ślady dawnej działalności człowieka w rejonie Ziemi Chełmińskiej.

Naukowcom udało się dostrzec wśród pól uprawnych w rejonie Łysomic dwie okrągłe w zarysie konstrukcje o zbliżonej średnicy, około 85 m. Położone są ok. 5 km od siebie. Składają się z systemu trzech owalnych rowów o wspólnym środku.

Drzemkowice, neolityczny rondel. Foto domena publiczna

Rondele są najstarszymi przykładami monumentalnej architektury w Europie. Archeolodzy uważają, że pełniły rolę centrów ceremonialnych, świątyń lub miejsc zgromadzeń ludności. Otaczały je najczęściej nie tylko koncentryczne rowy, ale również palisady – mogły więc pełnić też funkcje obronne. Zaznacza się również ich funkcję astronomiczną.

Rondel z Nowego Objezierza koło Cedyni jest o około 2,5 tysiąca lat starszy od egipskiej piramidy Cheopsa! O kilka tysiącleci wyprzedza też angielski krąg megalityczny w Stonehenge. Rondel z woj. zachodniopomorskiego powstał u zarania ludzkiej cywilizacji, w neolicie, czyli epoce kamienia gładzonego, gdy ludzkość porzuciła polowania i wędrówki w poszukiwaniu pożywienia i zaczęła tworzyć pierwsze stałe osady, opanowała uprawę roślin i hodowlę zwierząt. Łupane narzędzia kamienne zastąpione zostały przez gładzone – stąd nazwa dla tego okresu w dziejach.

https://ug.edu.pl/news/pl/1690/tajemnicze-rondele-odkrycia-archeologiczne-badaczy-z-ug

Naukowcy zgodnie podkreślają kultowy, astronomiczny i  astronomiczno-rolniczy, rolniczy, zasobowo-magazynowy, militarny, społeczny charakter tych obiektów.
Obiekty te służyły również, jako miejsce odbywania się wieców i  innych spotkań rodów i  grup Słowian. Na to wskazuje też ich architektura. Warto zwrócić uwagę jak wysoko rozwinięty musiał być lud, który te obiekty wybudował i  utrzymywał na kilka tysięcy lat przed powstaniem prapaństw w  Egipcie, Mezopotamii, Grecji, Italii…

Rondel z województwa zachodniopomorskiego o zewnętrznej średnicy wynoszącej 120 metrów, miał cztery zewnętrzne pierścienie ziemne – rowy o głębokości od 1,3 do 2 metrów i dodatkowo trzy wewnętrzne palisady. Do środka, który nie był zabudowany, prowadziły trzy symetrycznie umiejscowione bramy – zorientowane astronomicznie na padanie promieni słonecznych w czasie przesileń. Wewnętrzna średnica zachodniopomorskiej budowli wynosi 50 metrów.

Z dotychczasowych badań naukowców wynika, że pradawni ludzie wykorzystywali ten obiekt przez około 200 – 250 lat. Po co? Na to pytanie brak jednoznacznej odpowiedzi.

Generalnie przyjmuje się, że tzw. rondele pełniły funkcje obrzędowe. Były świątyniami. Ze względu na swoje zorientowanie astronomiczne mogły też pełnić rolę swoistego kalendarza, wyznaczającego rytm życia społeczności.

Dlatego też kolejnym dowodem jest istnienie odmiennego kalendarza, w którym nowy rok rozpoczynał się w marcu zwanym brzeźniem.

Rok słowiański był pełen obrzędów i świąt przypisanych pogańskim bogom. Zaczynał się wiosną, gdy wszystko budziło się do życia, a kończył dopiero w lutym. Najważniejszym sezonem było lato – okres żniw oraz wielu rytuałów. To od niego upływający czas zaczęto liczyć „latami”, a zakończenie starego roku nie było Sylwestrem, lecz „Nowoleciem”.

Słowianie wierzyli, że rok jest okrągły i powinien zaczynać się wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia. Kalendarz słowiański bazował na cyklach przyrody, Słońcu i Księżycu. Człowiek, który jest do nich dostrojony, lepiej przechodzi przez zmiany pór roku i rozumie zjawiska zachodzące wokół niego. Późna jesień wraz z zimą była traktowana jako okres wegetacji oraz czas świąt, by ponure, krótkie dni spędzać wspólnie z rodziną.


Wszystko to przeczy dotychczasowym opowieściom o  późnym przybyciu Słowian na nasze ziemie i  o ich rzekomym prymitywizmie.

Rondele Polskie wykazują zgodność z  dawnymi kronikami, na przykład z  dziełami Jana Długosza, czy Wincentego Kadłubka, a  więc potwierdzają też wiarygodność tych kronik w  innych kwestiach. Wraz z  wynikami badań genetycznych, lingwistycznych i  antropologicznych rondele zgodnie potwierdzają, że to właśnie Słowianie, a  nie inny lud, w  sposób wysoce zorganizowany zasiedlili ziemie dzisiejszej Polski już prawie 7000 lat temu.
Ich wysoki poziom organizacji całej grupy rondeli położonych wzdłuż rzeki Odry wskazuje na istnienie państwa, czy też protopaństwowej organizacji Słowian już 7000 lat temu.


Więcej ciekawostek tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: