Czy wiesz, że…

Sól tak zwane białe złoto zaczęto warzyć w okolicach Wieliczki już około 6 tys. lat temu.

To tysiąc lat lat wcześniej niż w chińskim Syczuanie i 2 tysiące lat wcześniej zanim Hebrajczycy (ponoć jako pierwsi) odkryli zalety soli. Według mało rzetelnych, ogólnie dostępnych informacji, wydobywano sól w Wieliczce nie znając jej zastosowania. Nasuwa się pytanie w jakim celu pozyskiwano sól, skoro nie znano tego surowca?

A może informacje, którymi jesteśmy karmieni nie do końca są rzetelne?

Znaczenie soli

Sól w ludzkiej historii odgrywała kluczową rolę. Imperia powstawały i upadały w pobliżu złóż soli, ponieważ w czasach antyczny i przed antycznych, sól była kluczowym surowcem “strategicznym”, który miał wpływ na rozwój i dobrobyt państw.

Zrozumienie działania i wykorzystanie soli kuchennej było jedną z podstawowych rzeczy, które umożliwiły przemianę Homo Sapiens ze społeczności łowców i zbieraczy do dzisiejszego społeczeństwa zurbanizowanego.

Sól warzoną możemy uzyskać tylko poprzez warzenie metodą wyparowania solanki, pochodzącej ze źródeł słonych lub wody morskiej. W strefie śródziemnomorskiej przy odparowywaniu soli człowiek korzystał z bezpośredniej operacji Słońca, o tyle w strefie środkowoeuropejskiej, gdzie lato jest krótsze, a deszcze częstsze, podstawę warzenia soli stanowiło sztuczne światło. Badania archeologiczne dostarczyły przekonywujących dowodów istnienia warzelni soli w okresach późno brązowym i wczesnożelazowym (VII i V wiek p.n.e. ) w różnych częściach Europy środkowej i zachodniej.

W Polsce, najstarsze ślady warzenia soli z wód solankowych, sprzed około 6000 lat archeolodzy znaleźli w okolicach Krakowa, Przemyśla i na Kujawach. Jednak rzadko wspomina się o kopalni w Wieliczce i najstarszym wydobyciu soli z VI w.p.ne. właśnie na terenach Polski.

Wspomina się jednak o dużo młodszej i pisze się jako najsłynniejszej europejskiej kopalni soli kamiennej, która znajduje się w Hallstatt w Hustrii. Chociaż eksploatowano ją 2500 lat temu. 3500 lat później niż w naszej Wieliczce.

Podsumowując, zadajemy państwu pytanie, czy zdajemy sobie sprawę jak wielkie bogactwo posiadały obecne ziemie Polski, prehistoryczne ziemie Słowian?, wydobywców i posiadaczy soli.

Dlaczego historia i obecne informacje, które są ogólnie dostępne przedstawiają nas Słowian w bardzo niesprawiedliwy sposób?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: