Pierwsze oszlifowane płytki bursztynu pochodzą z paleolitu (40,000-10,000 tys. lat p.n.e.). Znaleziono je w Polsce, na Wysoczyźnie Leszczyńskiej.
Nasi przodkowie wierzyli w magiczne działanie jantaru. Miał też przynosić szczęście, szczególnie ten z inkluzjami czyli zatopionymi w nim skamieniałymi organizmami.

Wyniki badań wskazały to, iż zawiera on bardzo wiele cennych mikroelementów – krzem, magnez, żelazo, wapń, potas, związki organiczne połączone z jodem, substancje lotne, kwasy żywiczne i wiele innych. Poza tym wydziela ujemne jony dzięki czemu jest naturalnym jonizatorem. Dobrze mieć naturalny bursztyn w pobliżu urządzeń takich jak komputer czy kuchenka mikrofalowa, które wytwarzają szkodliwe. dla naszego zdrowia, jony dodatnie. O jego zaletach można naprawdę długo pisać.
Cena bursztynu uzależniona jest od jego wielkości i waha się od 300 do nawet 20.000 zł za kilogram. Największy okaz bursztynu bałtyckiego znaleziono w 1860 roku w okolicach Kamienia Pomorskiego, a ważył on 9.75 kg.

O tym jak jantar/amber/bursztyn był ceniony może świadczyć powstanie Bursztynowego Szlaku. A o rozmiarze handlu odkrycie magazynu z I w. p.n.e., w którym znaleziono około 1.5 t surowca: Bursztynowy depozyt z Partynic
Kto by pomyślał, że w czasach kiedy powstawały rysunki w jaskiniach Lascaux, na terenach obecnej Polski zajmowano się obróbką bursztynu ?